Jak prowadzić ogród ekologicznie?

Ocena: 0.00/0

Decydując się na posiadanie ogrodu powinniśmy zastanowić, jak my sami  poprzez swoje działania możemy wpłynąć na środowisko i poprawę klimatu. Natomiast przy wykonanych już ogrodach, możemy wdrażać usprawnienia i modernizacje, które pomogą nam zaoszczędzić wodę deszczową, troszczyć się o glebę oraz powietrze. Powinniśmy pamiętać o tym, że nasze decyzje, nawet te na pierwszy rzut oka drobne, wpływają na otaczającą nas przyrodę, mikroklimat i komfort przebywania na świeżym powietrzu. Nasze codzienne funkcjonowanie w znacznym stopniu oddziałuje na kondycję środowiska. W obliczu rozwijających się zagrożeń klimatycznych (powracające susze, powodzie itd.) nasze rozwiązania we własnym gospodarstwie mogą być inspiracją  dla innych. Jest wiele trików ekologicznych, dzięki którym, chociażby zaoszczędzimy wodę.

Zacznij oszczędzać wodę w przydomowym ogrodzie 

Przy projekcie dróg, deptaków i wszelkich utwardzeń na naszej działce istotnym jest, aby zadbać o odpowiedni współczynnik powierzchni biologicznie czynnej, tak by woda deszczowa mogła bez ograniczeń wsiąkać w podłoże, zasilając zasoby wód gruntowych, a także swobodnie wyparowywać. Zbyt obszerna nawierzchnia utwardzona surowcami nieprzepuszczalnymi sprawi, że stracimy wodę deszczową bezpowrotnie. Budujmy nawierzchnie żwirowe, z kostki kamiennej, kamienia, drobnego tłucznia. Alternatywą może okazać się  betonowa płyta ażurowa,  w  której szczeliny przedostaje się woda, wchłaniając się w głąb ziemi.

Kapitalnym rozwiązaniem będzie dodatkowo gromadzenie wody do zbiorników retencyjnych (specjalne do zakopywania pod ziemią, nie zabierają miejsca w ogrodzie – na ich budowę możemy również dostać dotacje), wszelkich beczek oraz pojemników, aby służyła nam do podlewania trawnika, roślin ozdobnych oraz upraw warzywno-owocowych. Atrakcyjnym sposobem na rozprowadzanie wody deszczowej są także studnie chłonne, jakie rozsączają wodę do warstwy gruntu przepuszczalnego.

Umieszczajmy w naszych ogródkach zbiorniki wodne, oczka, strumienie – zadbamy wtedy o mikroklimat wokół naszego domu, jednocześnie zbierając wodę deszczową, która tym sposobem powróci z powrotem do atmosfery. Równocześnie utworzymy dobre środowisko dla ptaków. Stosując linie kroplujące do podlewania roślin, zaoszczędzimy wodę, ponieważ są one tak wykonane, że wyrzucają dawkami tylko taką ilość wody, której rośliny potrzebują.

Nawożenie ekologiczne w przydomowym ogrodzie 

Zdecydowana większość gotowych nawozów oraz ogólnie środków ochrony roślin spowoduje w przyszłości nieodwracalne szkody w naszym ogródku – gleba po pewnym czasie będzie wyjałowiona, a szkodliwe trucizny z nawozów spłyną do wód gruntowych oraz rzek. By stosunkowo ograniczyć pochłanianie chemii, można wykorzystywać naturalne, ekologiczne nawozy. W tym celu powinno się wybudować na działce własny kompostownik, gdzie bez większego zaangażowania stworzymy w pełni wartościowe pożywienie dla naszych upraw. Jeżeli jesteśmy w stanie wygospodarować niedużą powierzchnię na uprawy warzyw lub owoców – uprawiajmy własne zbiory. Podawajmy im biologiczny nawóz. Zawsze to parę sztuk warzyw mniej do kupienia, bez wszechobecnej chemii i ulepszaczy.

Sadzenie odpowiednich roślin w przydomowym ogrodzie 

Na pewno uda się wygospodarować miejsce dla kilku roślin miododajnych i nektarodajnych – lawendy, wrzosu, maliny, kocimiętki, śnieguliczki białej, winobluszczu czy irgi błyszczącej. Zwabione do nich pszczoły oraz trzmiele wyprodukują duże ilości miodu. Jeżeli pozwalają nam na to warunki, zdecydujmy się na łąkę kwietną, która jest siedliskiem gatunków pyłko -, nektaro - i miododajnych.

Pracujemy nad złej jakości powietrzem w przydomowym ogrodzie 

Dbając o jakość powietrza, zastanówmy się, czy faktycznie potrzebujemy w stałym użytku kosiarek, zwłaszcza tych spalinowych, produkujących olbrzymie ilości zanieczyszczeń do powietrza. Jeśli naprawdę nie wystarczą nam urządzenia ręczne, wybierajmy odpowiedzialnie – może da się kupić kosiarkę spalinową, która wydziela ich mniej ? Na rynku są również dostępne kosiarki wykorzystujące do napędu energię słoneczną. Starajmy się nie spalać śmieci, gdyż transmitujemy w ten sposób zanieczyszczenia, które potem sami wdychamy. Myślmy przyszłościowo, szanujmy siebie nawzajem i nasze środowisko, w którym razem żyjemy. Może uda nam się zatrzymać degradację środowiska naturalnego. 

Informacje:
Oceń Artykuł:

0Komentarze

Brak komentarzy

Decydując się na posiadanie ogrodu powinniśmy zastanowić, jak my sami  poprzez swoje działania możemy wpłynąć na środowisko i poprawę klimatu. Natomiast przy wykonanych już ogrodach, możemy wdrażać usprawnienia i modernizacje, które pomogą nam zaoszczędzić wodę deszczową, troszczyć się o glebę oraz powietrze. Powinniśmy pamiętać o tym, że nasze decyzje, nawet te na pierwszy rzut oka drobne, wpływają na otaczającą nas przyrodę, mikroklimat i komfort przebywania na świeżym powietrzu. Nasze codzienne funkcjonowanie w znacznym stopniu oddziałuje na kondycję środowiska. W obliczu rozwijających się zagrożeń klimatycznych (powracające susze, powodzie itd.) nasze rozwiązania we własnym gospodarstwie mogą być inspiracją  dla innych. Jest wiele trików ekologicznych, dzięki którym, chociażby zaoszczędzimy wodę.Zacznij oszczędzać wodę w przydomowym ogrodzie Przy projekcie dróg, deptaków i wszelkich utwardzeń na naszej dzia...