Jak wybrać dobry kryminał na wieczór?

Ocena: 4.00/1

Film kryminalny to gatunek, który przez lata bardzo się zmieniał. Cechami takiego filmu są: zagadka, zwarta akcja, skomplikowane śledztwo, które ma prowadzić do rozwiązania tajemnicy i tryumfu prawa. Obecnie kryminał ewoluuje w kierunku thrillera psychologicznego, gdzie nie ma jednego rozwiązania zagadki, ale poznajemy mechanizmy działania sprawcy, którego najczęściej znamy od samego początku. 

Który z motywów jest najczęściej wybierany w kryminałach?

Kryminał powstał na początku XX wieku, a za pierwsze dzieło uważany jest film pt. „Historia pewnej zbrodni”, Ferdinanda Zecci. Od samego początku tego gatunku jego fundamentalnym motywem była tajemnica jakiegoś przestępstwa – na ogół morderstwa. A wraz z rozwojem fabuły kolejne zdarzenia miały prowadzić do odnalezienia sprawcy i wyjaśnienia tajemnicy.

Kino kryminału na przestrzeni lat podzielone zostało na kilka odmian, pośród których zdołamy wyróżnić:

 • film policyjny
 • film gangsterski
 • film szpiegowski
 • film sensacyjny

Klasycznymi akcesoriami używanymi w kinie kryminalnym są szybkie samochody, broń i narzędzia przestępstwa. W latach 30. wyjątkowym powodzeniem charakteryzowały się filmy gangsterskie przedstawiające życie Ala Capone lub innych przestępców z czasów prohibicji. Lata 40. przyniosły ogromny rozkwit kina noir, to znaczy filmu czarnego. Charakteryzował się on zatarciem ścisłego podziału na dobro i zło, a w centrum historii filmu była postać kontrowersyjnego detektywa, który energicznie próbował rozwikłać zagadkę. Lata 60. oraz 70. to z kolei filmy o tematyce policyjnej, jak przykładowo „Brudny Harry” lub „Serpico”, w których obrazowana była postać głównego bohatera jako samotnika, który musi stawić czoła złu.

Ostatnimi laty mamy do czynienia z destrukcją klasycznej formy gatunku kryminału. Morderca w większości wypadków znany już jest od początku fabuły bądź główny wątek przytoczonej historii nie polega na odkrywaniu prawdy, a jedynie na odkryciu jej zawiłości.

Popularne tytuły kryminalne ze światowej kinematografii

W ciągu ponad 100 lat istnienia gatunku filmu kryminalnego powstało wiele różnych ciekawych kryminałów. Niektóre z nich warto obejrzeć albo sobie przypomnieć. 

To naszym zdaniem najciekawsze filmy kryminalne:

 • „Taksówkarz”, reż. Martin Scorsese – film nagrodzony Złotą Palmą w Cannes, jest jednym z najsłynniejszych filmów w historii kina.
 • „Ojciec chrzestny”, reż, Francis Ford Coppola – nagrodzony trzeba Oscarami, m.in. w kategorii najlepszy film roku.
 • „Siedem”, reż. David Fincher
 • „Joker”, reż. Todd Phillips – za zagranie głównej postaci Joaquin Phoenix otrzymał Oscara.
 • „Leon zawodowiec”, reż, Luc Besson – wielki hit lat 90. i pierwszy film zrealizowany w Hollywood przez znanego francuskiego reżysera.
 • „Chinatown”, reż. Roman Polański – jedno z najsłynniejszych dzieł, które uczyniło Romana Polańskiego gwiazdą Hollywood.
 • „Chłopcy z ferajny”, reż. Martin Scorsese
 • „Imię róży”, reż. Jean-Jacques Annaud
 • „Infiltracja”, reż. Martin Scorsese
 • „Brudny Harry”, reż. Don Siegel
Informacje:
Oceń Artykuł:

0Komentarze

Brak komentarzy

Film kryminalny to gatunek, który przez lata bardzo się zmieniał. Cechami takiego filmu są: zagadka, zwarta akcja, skomplikowane śledztwo, które ma prowadzić do rozwiązania tajemnicy i tryumfu prawa. Obecnie kryminał ewoluuje w kierunku thrillera psychologicznego, gdzie nie ma jednego rozwiązania zagadki, ale poznajemy mechanizmy działania sprawcy, którego najczęściej znamy od samego początku. Który z motywów jest najczęściej wybierany w kryminałach?Kryminał powstał na początku XX wieku, a za pierwsze dzieło uważany jest film pt. „Historia pewnej zbrodni”, Ferdinanda Zecci. Od samego początku tego gatunku jego fundamentalnym motywem była tajemnica jakiegoś przestępstwa – na ogół morderstwa. A wraz z rozwojem fabuły kolejne zdarzenia miały prowadzić do odnalezienia sprawcy i wyjaśnienia tajemnicy.Kino kryminału na przestrzeni lat podzielone zostało na kilka odmian, pośród których zdołamy wyróżnić: film policyjny film gangsterski fil...