Jakie są podstawowe zadania chirurga onkologa?

Ocena: 0.00/0

Onkologia nie jest standardowym zawodem. To coś więcej. To ratowanie życia każdego chorego. To walka razem z nim każdego dnia.
Jest to trudna profesja i często niewdzięczna, ale onkolog robi wszystko, co w jego mocy, żeby pomóc pacjentowi. Czasami sam nic nie może poradzić i szuka innych rozwiązań. Doucza się, konsultuje z innymi lekarzami (często profesorami), a wszystko po to, aby uratować ludzkie życie.

Jakie są zadania chirurga onkologa?

Chirurgia onkologiczna to dotąd najskuteczniejsza metoda w walce z nowotworami. Niestety jest to metoda inwazyjna oraz w wielu przypadkach najbardziej radykalna. Często wiąże się z nieodwracalnymi skutkami, mowa o ubytkach na ciele, jakich nie da się odratować. Jednak ponad 60% chorób nowotworowych daje się przemóc przy zastosowaniu właśnie chirurgii onkologicznej.

Mimo relatywnie dużej skuteczności nie jest to pierwszy wybór przy leczeniu chorób nowotworowych. Niekiedy wystarczy tylko delikatna interwencja chirurga, w celu pobrania wycinka zmiany skórnej.

Stosuje się również zabiegi łagodzące, czyli paliatywne. Dochodzi do tego w ekstremalnie ciężkich przypadkach, kiedy choroba nowotworowa jest na tyle zaawansowana, że nie da się uratować pacjenta. Zabieg ma na celu poprawić komfort w ciężkim okresie.

Stopniowy i systematyczny rozwój medycyny daje lekarzom coraz to nowe możliwości do walki o ludzkie życie albo zdrowie. Dzięki temu możliwości, które może zastosować chirurg, znacząco się poprawiły. Jest to wyjątkowo istotne przy nadzwyczaj trudnych i skomplikowanych operacjach, powiązanych ze sporą utratą krwi. Operacje stały się bardziej kontrolowane oraz skutkowały coraz bardziej pozytywnymi wynikami.

Dzięki poznawaniu i użyciu metod odtwórczych oraz metod rekonstrukcji powstały szanse na modelowanie coraz doskonalszych protez kostnych czy naczyniowych. Protez, gdzie koryguje się niedobory tkanek, dzięki temu chirurgia już nie kojarzy się ze skrajnością – amputacją.

Podstawowe zadania chirurga onkologa

Dawniej wśród chorych panowało przeświadczenie, że wycinanie zmian nowotworowych jest szkodliwe, albowiem cięcie guza ostrożnie wywoływało jego odrastanie. Wiedza medyczna nie była do tej pory w tej materii dostatecznie rozwinięta, w związku z tym pozbywano się zaledwie widocznej zmiany. Aktualnie wycina się guz razem z całą otoczką zdrowych tkanek, to fundamentalna różnica rzutująca na efektach operacji chirurgicznych.

Niezwykle ważne jest szybkie reagowanie i podjęcie działań chirurgicznych w przypadku choroby nowotworowej. Odpowiednie monitorowanie oraz podjęcie leczenia w należytym momencie może uchronić chorego od śmierci. Nie można dopuścić do leczenia zachowawczego i biernie odsyłać chorego od szpitala do szpitala. Osoby chore również nie powinny lekceważyć ani odwlekać konieczności leczenia. Im wcześniej profesjonaliści zajmą się nowotworem, tym więcej szans zyskuje chory.

Chirurg onkolog identyfikuje nowotwór na podstawie badania histopatologicznego – próbki chorych tkanek albo na bazie oceny cytologicznej badanych komórek. Wykonywane są operacje służące stosownej diagnozie oraz rozpoznaniu – laparotomie. Wykorzystywana jest także biopsja celowana, wykonywana przy użyciu aparatu USG albo TK. Zmiany łatwo dostępne (np. na skórze) są wycinane i dopiero poddawane badaniu. Ze zmian trochę większych oraz bardziej ukrytych są pobierane wycinki guza.

Bywa, że komórki nowotworowe występują także poza obszarem raka. W takim przypadku chirurg onkolog musi zastosować immunoterapię bądź chemioterapię. Dochodzi do tego, kiedy zainfekowane miejsca znajdują się już poza działaniem lekarza oraz konieczne jest wykorzystanie innych, mniej inwazyjnych środków.

Jakie są udogodnienia dla pacjentów chirurgii onkologicznej

Lekarz onkolog za wszelką cenę walczy o zdrowie pacjenta, nie poddaje się ani nie pozwala poddawać się choremu. W jego rękach leży życie drugiego człowieka. Jest to spora odpowiedzialność, nie każdy potrafi wziąć taki ciężar na siebie. Decydując się na ten zawód, student musi zdawać sobie sprawę z tego, że będzie obciążony fizycznie i psychicznie oraz czasami sam nie będzie umiał odpowiedzieć na niektóre pytania pacjenta.

Informacje:
Oceń Artykuł:

0Komentarze

Brak komentarzy

Onkologia nie jest standardowym zawodem. To coś więcej. To ratowanie życia każdego chorego. To walka razem z nim każdego dnia.Jest to trudna profesja i często niewdzięczna, ale onkolog robi wszystko, co w jego mocy, żeby pomóc pacjentowi. Czasami sam nic nie może poradzić i szuka innych rozwiązań. Doucza się, konsultuje z innymi lekarzami (często profesorami), a wszystko po to, aby uratować ludzkie życie.Jakie są zadania chirurga onkologa?Chirurgia onkologiczna to dotąd najskuteczniejsza metoda w walce z nowotworami. Niestety jest to metoda inwazyjna oraz w wielu przypadkach najbardziej radykalna. Często wiąże się z nieodwracalnymi skutkami, mowa o ubytkach na ciele, jakich nie da się odratować. Jednak ponad 60% chorób nowotworowych daje się przemóc przy zastosowaniu właśnie chirurgii onkologicznej.Mimo relatywnie dużej skuteczności nie jest to pierwszy wybór przy leczeniu chorób nowotworowych. Niekiedy wystarczy tylko delikatna interwencja c...