Zakup domu – sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę?

Ocena: 0.00/0

Przy zakupie domu, musimy się przygotować na długi i uciążliwy proces, który będzie od nas wymagał zaangażowania, pieniędzy i czasu. Taka duża inwestycja pochłania mnóstwo pieniędzy, dlatego skutkiem często okazuje się zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Zanim wybierzemy dom i postanowimy go kupić, warto zapoznać się z pułapkami, które wnoszą problemy, jeśli o nich nie wiemy. Poniżej opisujemy kilka z nich! Zapraszamy.

Sprawdź stan prawny domu, który zamierzasz kupić!

Naczelna i niezwykle istotna rzecz – za każdym razem sprawdzaj stan prawny nieruchomości! Dzięki temu zdobędziesz pewność, że dom zbywany jest legalnie i np. nie zostanie ukryta współwłasność kogoś z rodziny sprzedającego. O ile cokolwiek wyda Ci się podejrzane, to skonsultuj to z profesjonalistami. Możesz też skorzystać z usług polecanego i wypróbowanego biura nieruchomości, wówczas transakcja będzie o wiele bezpieczniejsza.

Przekonaj się, jaka jest pobliska infrastruktura?

W większości wypadków kupuje się jeden dom w ciągu całego życia, w związku z tym potrzebne jest dokładne namyślenie się nad wyborem oraz wybieganie nieco w przyszłość. Dlaczego? Jeżeli dom ma nam służyć przez resztę życia, warto przemyśleć jego lokalizację, czy zawsze będzie dla nas właściwa oraz zastanowić się, czy będzie dla nas wygodny na starość. Jeśli planujesz powiększyć rodzinę, to także należy mieć na uwadze przy planowaniu rozlokowania pomieszczeń. Z myślą o dzieciach, możesz również sprawdzić rozmaite opcje dojazdu do większego miasta bądź rozmieszczenie sklepów oraz punktów usługowych. Pamiętaj, że atrakcyjna cena domu najczęściej jest związana z jakimiś niedogodnościami, np. w okolicy planowana jest budowa drogi szybkiego ruchu, co w oczywisty sposób będzie wiązało się z większym hałasem. Zwróć także uwagę, w jakiej odległości jest sklep spożywczy, ponieważ dla niektórych kilkudziesięciominutowa eskapada po zakupy może być sporym problemem. W dzisiejszych czasach obecność choćby skromnego sklepu spożywczego w danej miejscowości jest już kluczowa, ale jeżeli nie wyobrażasz sobie początku dnia bez świeżych bułek – powinieneś się upewnić w tej kwestii.

Zapoznaj się ze stanem technicznym domu, który zamierzasz kupić!

Rzetelnie obejrzyj, w jakim stanie jest posiadłość. Czy w domu nie ma grzyba na ścianie? Czy wszystkie instalacje działają? Czy dach jest kompletny? Bez wątpienia z wieloma awariami oraz kłopotami możesz sobie poradzić, a dom przygotować zgodnie ze swoim gustem, jednak wszelkie stwierdzone wady są też podstawą do negocjacji ceny. Możesz od razu przewidzieć dodatkowe koszty, jakie przyjdzie Ci pokryć, aby zamieszkanie w domu było możliwe.

Istotne jest to, aby dowiedzieć się, jacy są najbliżsi sąsiedzi!

Wiele osób pewnie nie bierze tego pod uwagę, ale wskazane jest przejść się po okolicy przez jakiś czas. Poznaj sąsiadów i sprawdź, czy w pobliżu nie będziesz mieć towarzystwa, które będzie ciężkie do przyjęcia. Konflikty sąsiedzkie są na nieszczęście niezwykle częste. Jeśli zauważysz, że coś Cię może niepokoić już na samym początku, to może warto rozważyć jednak rezygnację z zakupu domu w tej okolicy. Przykładowo, powtarzające wzywanie policji za zakłócanie ciszy nie będzie dla nikogo miłe, a cała sprawa może się nawet skończyć w sądzie. Na dodatek mieszkanie obok osób, których się nie znosi, stanie się istną katorgą po pewnym czasie.

Gdy kupujesz dom, to zadbaj o wszelkie formalności na piśmie!

Jeśli postanowiliście, który dom wybieracie, to pozostaje tylko finalizacja zakupu. Może zdarzyć się tak, że umawiacie się z obecnym właścicielem nieruchomości na wyposażenie, które Wam zostawia. Jednak, jeżeli jest to umowa tylko ustna, to szybko zmieńcie ją na pisemną, ponieważ wiele było historii, w których na początku właściciel obiecał, a potem okazało się, że się rozmyślił. Dlatego, nie czekaj i się zabezpiecz zawczasu!

Informacje:
Oceń Artykuł:

0Komentarze

Brak komentarzy

Przy zakupie domu, musimy się przygotować na długi i uciążliwy proces, który będzie od nas wymagał zaangażowania, pieniędzy i czasu. Taka duża inwestycja pochłania mnóstwo pieniędzy, dlatego skutkiem często okazuje się zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Zanim wybierzemy dom i postanowimy go kupić, warto zapoznać się z pułapkami, które wnoszą problemy, jeśli o nich nie wiemy. Poniżej opisujemy kilka z nich! Zapraszamy.Sprawdź stan prawny domu, który zamierzasz kupić!Naczelna i niezwykle istotna rzecz – za każdym razem sprawdzaj stan prawny nieruchomości! Dzięki temu zdobędziesz pewność, że dom zbywany jest legalnie i np. nie zostanie ukryta współwłasność kogoś z rodziny sprzedającego. O ile cokolwiek wyda Ci się podejrzane, to skonsultuj to z profesjonalistami. Możesz też skorzystać z usług polecanego i wypróbowanego biura nieruchomości, wówczas transakcja będzie o wiele bezpieczniejsza.Przekonaj się, jaka jest pobliska infrastruktu...