Spływ kajakowy - jak skompletować ekwipunek?

Ocena: 0.00/0

Pakowanie plecaka na spływ to bardzo ważny etap przygotowania do wycieczki kajakowej. Warto wiedzieć co spakować na kajak, aby żadna sytuacja nas nie zaskoczyła oraz jak ułatwić sobie spływ dzięki zastosowaniu odpowiednich zasad. Dobranie ekwipunku ma wpływ nie tylko na komfort wycieczki, ale także na bezpieczeństwo oraz koszty. Poniższy artykuł przybliża wszystkie kwestie.

Jaką rzekę wybrać do spływu kajakowego?

Polska obfituje w rzeki odpowiednie do spływów kajakowych. Są rzeki, które potrzebują większego doświadczenia i umiejętności, ale są także właściwe dla osób rozpoczynających swoją przygodę ze spływami.

Istnieją rozmaite typy spływów w zależności od rodzaju terenu. Spływ dość płytkim strumykiem powiązane jest z częstą koniecznością przenoszenia kajaku, natomiast spływ głęboką rzeką tego nie wymusza.

Można również wyszukać trasy biegnące przez jeziora. Wybór spływu kajakowego trzeba w szczególności oprzeć na swoich umiejętnościach i jeśli brak Ci doświadczenia, lepiej wybrać coś łatwego oraz krótkiego na początek. Prócz tego warto zwrócić uwagę na dostęp do wypożyczalni sprzętu, żeby obniżyć koszty przewozu kajaków.

Czym się kierować przy wyborze oferty zorganizowanego spływu kajakowego?

  • przede wszystkim stopień trudności spływu kajakowego;
  • lokalizacja wybranego spływu kajakowego – zazwyczaj firmy oferujące spływy działają w danych regionach kraju;
  • ilość instruktorów w trakcie spływu;
  • co powinniśmy przygotować na spływ (są opcje, gdzie firma organizująca zapewnia wszystkie potrzebne rzeczy, ale są także takie gdzie niektóre rzeczy takie, jak na przykład prowiant, trzeba przygotować samemu);
  • jakość oferowanego sprzętu;
  • czy firma oferuje program dla dzieci;
  • dostępność do toalet lub pryszniców na trasie;
  • ulokowanie bagażu – wożony w aucie czy w kajaku;
  • ubezpieczenie NNW.

Jak spakować się na spływ kajakowy?

Przygotowanie bagażu przede wszystkim zależy od długości spływu kajakowego. Na jednodniowy wypad dobrze spakować się w worek wodoszczelny na lekki sprzęt elektroniczny oraz istotne dokumenty. Niezwykle istotna jest kamizelka ratunkowa!

Warto spakować także zapasowe ubranie, coś do jedzenia i picia, kurtkę przeciwdeszczową oraz na pewno krem z filtrem SPF chroniący przed słońcem, a oprócz tego nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne. Zwykle w czasie spływu jesteś nieprzerwanie wystawiony na działanie słońca, łatwo poparzyć tym sposobem skórę czy dostać udaru słonecznego.

Bardzo ważnym elementem wyposażenia kajakarza są buty do sportów wodnych. Te wykonane z gumy lub neoprenu znacznie poprawią komfort poruszania się po płytkiej wodzie, zarośniętych brzegach, czy kamienistym podłożu. Buty tego typu chronią stopę przed przemoczeniem, a także zmniejszają ryzyko zranienia, gdy idąc, nie jesteśmy do końca pewni, na czym za chwilę postawimy stopę. 

Przydatnym elementem ekwipunku są także rękawiczki. Powinny postawić na nie zwłaszcza te osoby, które borykają się z wrażliwą skórą i szybko robią im się odciski. Machanie wiosłami jest dość wyczerpujące, a takie rękawiczki pomogą w uniknięciu otarć naskórka.

 

 

 

Informacje:
Oceń Artykuł:

0Komentarze

Brak komentarzy

Pakowanie plecaka na spływ to bardzo ważny etap przygotowania do wycieczki kajakowej. Warto wiedzieć co spakować na kajak, aby żadna sytuacja nas nie zaskoczyła oraz jak ułatwić sobie spływ dzięki zastosowaniu odpowiednich zasad. Dobranie ekwipunku ma wpływ nie tylko na komfort wycieczki, ale także na bezpieczeństwo oraz koszty. Poniższy artykuł przybliża wszystkie kwestie.Jaką rzekę wybrać do spływu kajakowego?Polska obfituje w rzeki odpowiednie do spływów kajakowych. Są rzeki, które potrzebują większego doświadczenia i umiejętności, ale są także właściwe dla osób rozpoczynających swoją przygodę ze spływami.Istnieją rozmaite typy spływów w zależności od rodzaju terenu. Spływ dość płytkim strumykiem powiązane jest z częstą koniecznością przenoszenia kajaku, natomiast spływ głęboką rzeką tego nie wymusza.Można również wyszukać trasy biegnące przez jeziora. Wybór spływu kajakowego trzeba w szczególności oprzeć na swoich u...