W jaki sposób stosować nawozy naturalne?

Ocena: 0.00/0

W dobie wszechobecnej automatyzacji naturalne produkty są często pomijane i spychane na margines. To właśnie dlatego nawozy sztuczne stały się tak popularne. Pozwalają one oszczędzić sporo czasu, który zostałby zużyty na sporządzenie naturalnego nawozu. Jeśli jesteś osobą zabieganą, warto wypróbować ten rodzaj preparatu do roślin, aby przetestować jego możliwości.

Niemniej jednak z drugiej strony, biorąc pod uwagę dzisiejsze trendy ekologiczne, należałoby zastanowić się, czy moglibyśmy spróbować wykonać nawóz na własną rękę. Przygotowanie takiego preparatu z pewnością będzie wymagało od nas sporo wysiłku. Czy przyniesie dodatkowo konkretne korzyści? Nawożenie roślin jest niezbędne, bowiem bez tego zabiegu sporo plonów po prostu by nie wzeszło, a rośliny ozdobne nie byłyby tak imponujące.

Czym różni się kompost od gnojówki roślinnej? 

Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów nawozów organicznych, a wśród nich są:

  • Kompost – jeśli posiadamy na działce kompostownik, to można rzec, że większość pracy jest już za nami. Posłużą nam tutaj wszelakie resztki organiczne, jakie wyrzucamy do specjalnej skrzyni. Składujemy tutaj rozmaite skórki po owocach, resztki warzyw, obierki, skorupy jajek, chwasty i pozostałości po oczyszczaniu grządek. Po kilku tygodniach zbierania wzruszamy szpadlem wierzchnią warstwę, aby przemieszać materiał.
  • Obornik – pochodzi od odchodów zwierząt, jest bardzo dobrym i cennym nawozem. Zwykle rozprowadza się go po powierzchni gruntu i przekopuje, by przeniknął w glebę.
  • Popiół – produkt otrzymywany po spaleniu drewna. Doskonały pod uprawy.
  • Gnojówka roślinna – powstaje w wyniku fermentacji roślin, zazwyczaj stosuje się do jej produkcji pokrzywę. Pokrzywę wsadzamy do beczki i zalewamy wodą w stosunku 10/1 – 10 l wody na 1 kg pokrzywy. Po paru tygodniach możemy podlewać rośliny tym nawozem.
  • Kora – iglasta sosnowa, o różnym stopniu rozdrobnienia.
  • Torf – rozróżniamy torf kwaśny dla roślin o pH < 4.5 i torf odkwaszony dla pozostałych.
  • Słoma – znakomity materiał do nawożenia i ściółkowania.

Jakie są korzyści ze stosowania nawozów do roślin?

Dzięki wykorzystywaniu nawozów uzupełniamy grunt w istotne składniki pokarmowe oraz cenną próchnicę. Wartościowe elementy wnikają w podłoże w sporo wolniejszym tempie aniżeli gotowe nawozy, dłużej rozpuszczają się w glebie, dzięki czemu rośliny nie są narażane na szkodliwe substancje. Są w pełni przyjazne dla naszego środowiska, pochodzą przecież z naturalnych źródeł.

O wiele więcej nawozów naturalnych przeznacza się pod hodowlę warzyw oraz owoców, które są bardziej wytrzymałe na nawet mocny kompost lub obornik. Inaczej to wygląda w przypadku roślin ozdobnych, jakie z kolei mogą cierpieć na przenawożenie, więc nie jest to wcale takie łatwe, potrzeba dużo obserwacji oraz wyczucia, aby zrozumieć zapotrzebowanie konkretnych roślin. Nawozy ekologiczne poprawiają całą strukturę gleby, zawierają wiele cennych mikroelementów, jakich nie znajdziemy w nawozach sztucznych.

Kiedy jest dobry czas na nawożenie? 

Jak nadmieniono wyżej, nawożenie roślin drogą naturalną nie jest wcale tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Każda roślina ma inne zapotrzebowanie na stanowisko, na jakim rośnie i pobiera inną ilość składników pokarmowych z podłoża. To my więc powinniśmy dopilnować, żeby każda otrzymała tyle pokarmu, ile wymaga, albowiem nadmiar nawozu może przyczynić się do zniszczenia rośliny. Powiązane jest to z nadmiarem azotu, jaki powoduje, że roślina wykazuje rozwój części zielonych, a niekoniecznie w plony.

Wiele osób popełnia także szereg błędów, które skutkują brakiem oczekiwanych efektów po nawożeniu roślin. Największym z nich jest zbyt późne stosowanie preparatów, kiedy zostało zbyt mało czasu do chłodnych dni. Najlepiej zrobić to więc w okolicy lipca. Kolejną rzeczą jest to, aby równomiernie rozłożyć nawóz, ponieważ w innym wypadku może on przygnieść roślinę i zatrzymać jej wzrost.

Informacje:
Oceń Artykuł:

1Komentarze

anatol50

Ja tam czasami jestem przychylny dodawaniu chemii. Nie wszystkie naturalne preparaty dobrze sobie radzą.

2022-04-19
W dobie wszechobecnej automatyzacji naturalne produkty są często pomijane i spychane na margines. To właśnie dlatego nawozy sztuczne stały się tak popularne. Pozwalają one oszczędzić sporo czasu, który zostałby zużyty na sporządzenie naturalnego nawozu. Jeśli jesteś osobą zabieganą, warto wypróbować ten rodzaj preparatu do roślin, aby przetestować jego możliwości.Niemniej jednak z drugiej strony, biorąc pod uwagę dzisiejsze trendy ekologiczne, należałoby zastanowić się, czy moglibyśmy spróbować wykonać nawóz na własną rękę. Przygotowanie takiego preparatu z pewnością będzie wymagało od nas sporo wysiłku. Czy przyniesie dodatkowo konkretne korzyści? Nawożenie roślin jest niezbędne, bowiem bez tego zabiegu sporo plonów po prostu by nie wzeszło, a rośliny ozdobne nie byłyby tak imponujące.Czym różni się kompost od gnojówki roślinnej? Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów nawozów organicznych, a wśród nich są: Kompost ...